„Jak kamień szlachetny, napełniony do samych krajów róg ze starym winem, który trzymam w rękach, dotykam narodowej pieśni. Duch zachwyca się szczęściem, siłą, zawartą w niej, lecz zmienia się w obawę, aby jej nie porozlewać, lecz donieść ludziom, co do ostatniej kropli, odwrócić w ten sposób, aby słońce, znalazło odbicie w jej powierzchni” – tak mawiał Rashid Beybutov, jeden z najbardziej utalentowanych śpiewaków Związku Radzieckiego.

Rashid Beybutov urodził się w 1915 roku w Tbilisi, Gruzji. Jego ojciec również był śpiewakiem. Rashid Beybutov śpiewał od dziecka. W kolejowym technikum, do którego uczęszczał założył samodzielny zespół uczniowski, natomiast będąc w wojsku był solistą wojskowej grupy muzycznej.

Po skończeniu służby wojskowej Bejbutov był solistą jednego z gruzińskich zespołów muzycznych, jednocześnie Państwowego Jazzu Armenii. Jednocześnie w latach в 1933 – 44 zaczął śpiewać w Teatrze Opery i Baletu. W 1943 roku zagrał w swoim pierwszym filmie na podstawie operetki Uzeira Gadzibekowa, który okazał się dużym sukcesem w karach ZSSR.

Bejbutov zagrał w kilku filmach jednocześnie koncertując w kraju i zagranicą, w takich krajach jak Bułgaria, Węgry, Italia, India, Chiny. Repertuar artysty był bardzo szeroki: od opery i muzyki poważnej, poprzez jazz, gruzińskie motywy narodowe.

Posłuchajcie jak śpiewa Rashid Beybutov:

i

Reklamy